Rīgā
Datums skatāms laika zīmogā
SAEIMAS PREZIDIJAM
Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūdz iekļaut Saeimas ārkārtas sēdes darba kārtībā komisijas sagatavoto likumprojektu „Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā”.
Komisija lūdz minēto likumprojektu nodot tikai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 86.pantu komisija lūdz virzīt likumprojektu izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.
Komisija lūdz atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.
Pielikumā:
1)likumprojekts “Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā” uz 2 lpp.;
2)likumprojekta anotācija uz 2 lpp.
* Šis dokuments ir elektroniski parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un satur laika zīmogu
Likumprojekts
Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā
Izdarīt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (Latvijas Vēstnesis, 2010, 118. nr.; 2011, 103., 144. nr.; 2012, 166. nr.; 2013, 40., 46., 61., 87., 234. nr.; 2014, 92., 225. nr.; 2015, 251. nr.; 2016, 2., 111., 241. nr.; 2017, 242. nr.; 2018, 128. nr.; 2019, 130., 204. nr.; 2020, 115.A, 119.C, 223. nr.) šādus grozījumus:
1. Izslēgt 1. panta 29.punktu.
2. Izslēgt 2. panta otrās daļas 3.punktu.
3. Izteikt 5. pantu šādā redakcijā:
“5. pants. Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi.
Sabiedrisko elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir elektroniskie plašsaziņas līdzekļi, kuru galvenais uzdevums ir sabiedriskā pasūtījuma programmu veidošana un izplatīšana un pakalpojumu sniegšana. Sabiedrisko plašsaziņas līdzekļu tiesisko statusu un to pārvaldību nosaka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums.”
4. Izslēgt 15. panta trešo daļu.
5. Izslēgt 24. panta septīto un astoto daļu.
6. 28. pantā:
papildināt panta otrās daļas otro teikumu un trešās daļas ceturto teikumu ar vārdiem “kā arī Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 8. panta trešajā un ceturtajā daļā minētajā gadījumā.”
izslēgt piekto daļu.
7. Izslēgt 48. panta pirmās daļas otro teikumu.
8. Izslēgt 57. panta trešajā daļā vārdus “tai skaitā sabiedriskā pasūtījuma nodrošināšanai”.
9. Izslēgt 60. panta pirmās daļas 14. punktā vārdus “sabiedriskā pasūtījuma veidošanā un izpildes uzraudzībā, kā arī”.
10. Izslēgt 62. pantu.
11. Izslēgt 63. panta pirmajā daļā vārdus “sabiedriskā pasūtījuma un”.
12. Izslēgt XII un XIII nodaļu.
13. Pārejas noteikumos:
papildināt noteikumus ar 34.1 punktu šādā redakcijā:
“34.1 Šā likuma 39.1 pants, 42. panta trešā daļa, 47. panta trešā daļa, 66. panta septītā daļa (2018. gada 20. jūnija likuma redakcijā) zaudē spēku vienlaikus ar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma spēkā stāšanos.”
papildināt pārejas noteikumus ar 40. punktu šādā redakcijā:
“40. Šā likuma grozījumi par 1. panta 29. punkta, 2. panta otrās daļas 3. punkta, 15. panta trešās daļas, 24. panta septītās un astotās daļas, 28. panta piektās daļas, 48. panta pirmās daļas otrā teikuma, 62. panta un XII un XIII nodaļas izslēgšanu; grozījums 57. panta trešajā daļā par vārdu “tai skaitā sabiedriskā pasūtījuma nodrošināšanai” izslēgšanu, grozījums 60. panta pirmās daļas 14. punktā par vārdu “sabiedriskā pasūtījuma veidošanā un izpildes uzraudzībā, kā arī” izslēgšanu, grozījums 63. panta pirmajā daļā par vārdu “sabiedriskā pasūtījuma un” izslēgšanu, grozījums 28. pantā par tā otrās daļas otrā teikuma un trešās daļas ceturtā teikuma papildināšanu ar vārdiem “kā arī Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 8. panta trešajā un ceturtajā minētajā gadījumā”, kā arī 5. panta jaunā redakcija stājas spēkā vienlaikus ar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu.”
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
“Grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā” anotācija
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Saeima 2020. gada 19. novembrī pieņēma Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums, kurš stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī. Minētā likuma mērķis ir nodrošināt sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību, atbildīgumu sabiedrības priekšā un veicināt to kvalitatīvu darbību. Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums nosaka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu stratēģisko mērķi, juridisko statusu, darbību, finansēšanas, pārvaldības un uzraudzības pamatprincipus.
Virkni jautājumu, ko regulēs Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums, pašlaik regulē Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums, līdz ar to būtu nepieciešams izdarīt grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, izslēdzot atsevišķas tā normas vai veicot tajā atbilstošus precizējumus, lai saskaņotu to ar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā paredzēto regulējumu.
2. Kāda var būt likuma ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likumprojektam būs pozitīva ietekme uz sabiedrību un demokrātijas attīstību kopumā.
3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Likumprojektam var būt ietekme uz 2021. gada valsts budžetu, ņemot vērā, ka Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetence pārvaldīt sabiedrisko elektroniskos plašsaziņas līdzekļus, tiek nodota Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei.
4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumam var būt pozitīva ietekme uz esošo tiesību normu sistēmu, jo tiek saskaņotas likumu normas.
Bez minēta likuma grozījumiem ir nepieciešams veikt atbilstošus grozījumus likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, Likumā par budžetu un finanšu vadību, likumā “Par valsts noslēpumu”, likumā “Par Latvijas valsts ģerboni”, Filmu likumā, Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā un Diasporas likumā.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts atbilst visām Latvijas starptautiskajām saistībām.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Ir notikušas plašas konsultācijas ar iesaistītājām personām – Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi, sabiedriskajiem plašsaziņas līdzekļiem, nozares pārstāvjiem, Kultūras ministriju, Finanšu ministriju un citiem ekspertiem.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likumprojekta izpilde notiks normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.