Latvijas Republikas Saeimas Prezidijam
2011.gada 30.novembrī
Nr.______________________
Likumprojekta iesniedzēju vārdā lūdzu pievienot anotāciju likumprojektam „Grozījumi Noguldījumu garantiju likumā” (Nr: 93/Lp11).
Ar cieņu
Augusts Brigmanis
Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs
Anotācija
likumprojektam „Grozījumi Noguldījumu garantiju likumā”
1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?
Saskaņā ar Noguldījumu garantiju likuma 1.panta 2.punktu garantētā atlīdzība ir naudas summa, ko noguldījumu nepieejamības gadījumā izmaksā šajā likumā noteiktajā kārtībā un apmērā. Minētā likuma 17.panta 3.punktā ir noteikts, ka garantētā atlīdzība netiek izmaksāta to institūciju noguldījumiem, kuras tiek finansētas no valsts budžeta vai pašvaldību budžetiem, tai skaitā tranzītfondiem.
AS „Latvijas Krājbankas” krahs ir pierādījis, ka minētās Noguldījumu garantiju likuma normas nepamatoti diskriminē institūcijas, kuras tiek finansētas no valsts un pašvaldību budžetiem. Piemēram, pašvaldības kā atvasinātas publisko tiesību juridiskās personas iedzīvotāju interesēs pilda valsts pārvaldes funkcijas. Daļu savu finanšu līdzekļu pašvaldības iegūst no valsts. Šāda likumā noteiktā ierobežojuma dēļ pašvaldību finanšu līdzekļu atgūšana bankas maksātnespējas gadījumā ir neiespējama. Praksē tas savukārt rada situāciju, ka pašvaldības nespēj pildīt tām noteiktās valsts pārvaldes funkcijas, bet valsts neatgriezeniski zaudē pašvaldībām piešķirtos finanšu līdzekļus. Pašvaldības ir spiestas ņemt aizņēmumus finanšu institūcijās, par ko tām jāmaksā procentu maksājumi. Analogā situācijā atrodas arī citas valsts institūcijas.
2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?
Likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību būs pozitīva, jo nodrošinās valsts institūciju, kas pilda valsts pārvaldes funkcijas, normālu darbību arī banku sektora finanšu krīzes apstākļos.
3. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?
Neparedzēti izdevumi valsts budžetā nav nepieciešami.
4. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?
Likumprojektam nav ietekmes uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu.
5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?
Likumprojekts šo jomu neskar.
6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot likumprojektu?
Konsultācijas nav notikušas.
7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?
Likuma izpildei nav nepieciešams radīt jaunas institūcijas, ne arī paplašināt esošo institūciju funkcijas. Likumprojekts indivīda tiesības neierobežo.